Podhale: 608 120 268

Beskidy: 664 928 587

Encyklopedia pasterska: Owczarek

Owczarek podhalański

Owczarki to grupa ras psów pracujących, wykorzystywana w chowie i hodowli owiec. Choć psy pasterskie występujące na świecie różnią się miedzy sobą, wykonują dwie grupy zadań. Po pierwsze pilnują stada owiec przed drapieżnikami czy też niepożądanymi ludźmi. Te najczęściej są relatywnie podobne w swoim wyglądzie do zwierząt, których strzegą. Mają długą, gęstą i wełnistą sierść, a ich umaszczenie jest podobne do ras owiec, których pilnują. Niektóre psy (oczywiście pewne rasy są do tego predestynowane) wykazują silny instynkt kontroli stada i to właśnie ich pasterz będzie potrzebował aby przemieścić stado.

 

U niektórych ras psów partnerskich wzmocniono efekt kontroli poprzez takie prowadzenie rasy aby upodobniła się do drapieżników atakujących owce (np. border collie).

 

Co do zasady owczarki to psy silne. Chyba najlepszym przykładem jest Owczarek Kaukaski, który niejednokrotnie mógł się mierzyć z wilkiem czy niedźwiedziem. Jednakże wiele ras owczarków nie wymaga zbyt dużej ilości aktywności fizycznej.

 

Kolejną ważną cechą owczarków jest pozytywny stosunek do człowieka. Podczas pobytu na hali pasterz maił często za jedynego kompana swojego psa. Owczarki są więc raczej towarzyskie, bardzo inteligentne, o dobrej pamięci. To właśnie te cechy spowodowały, że wiele ras owczarków jest naszymi domowymi pupilami. Owczarki bardzo łatwo szkolić i trenować są to więc rasy, które najczęściej uczestniczą w psich zawodach.

 

W Polsce mamy dwie główne rasy owczarków. Polski Owczarek Nizinny (PON) oraz Owczarek Podhalański. O tym drugim, białym psie pasterskim rejonu Podhala i Beskiów,  pisano nawet już w VII wieku w „Oeconomia ruralis et domestica”. Korzeni rasy upatruje się w węgierskim kuvash, choć niektórzy autorzy dowodzą, że psy mogą być potomkami dogów tybetańskich i trafiły do Europy dzięki wędrówkom plemion pasterskich.

 

Owczarki Podhalańskie hodowane były w pewnej izolacji geograficznej na obszarze Tatr Polskich i Słowackich. Stworzono rasę silnych, pewnych siebie i samodzielnych psów. Szczególnie dorodne psy pochodzą z Liptowa stąd ich lokalna nazwa liptoki.

Bear