Podhale: 608 120 268

Beskidy: 664 928 587

Kwaśnica – najlepsza góralska zupa

kwasnica1Kwaśnica to nie to samo, co kapuśniak. Najważniejszą różnicą jest to, ze do kapuśniaku dodajemy rozmaite jarzyny. W trudnych warunkach klimatycznych Karpat uprawa jarzyn nie była łatwa. Natomiast kiszenie jako forma konserwacji i suszenie były powszechnym sposobem utrzymywania walorów odżywczych.


Sekretem kwaśnicy są trzy elementy: dobre mięso – najlepiej jagnięce żeberka, kapusta kiszona – najlepiej ta prawdziwa bez dodatku substancji przyspieszających kiszenie oraz suszone grzyby. Jest to typowa zupa przednówka, a pamiętajmy, że gospodarstwa pasterskie bazowały głównie na tym, co miały. Początkowo zupa bazowała na kiszonej kapuście, która musi być bardzo kwaśna, więc gotujemy ją razem z sokiem. Kawałku mięsa, ziemniakach i czasem smalcu. Z czasem przepis był modyfikowany w miarę jak w górach zaczęli gościć turyści. Aby ugotować kwaśnicę należy przygotować:

garść suszonych grzybów (prawdziwki lub podgrzybki)
500 g wędzonych żeberek jagnięcych (ostatecznie mogą być surowe)
2 litry wody
liść laurowy
ziele angielskie
750 g kiszonej kapusty
2 cebule
100 g słoniny albo boczku
4 ząbki czosnku
majeranek
sól, pieprz

 
Sposób przygotowania:
Suszone grzyby zalać zimną wodą i odstawić na noc do namoczenia. Następnie grzyby ugotować i pokroić w paski.
Żeberka zalać wodą i gotować z zielem angielskim i liściem laurowym. Należy pozbywać się szumowin. Gdy ugotują się, obrać mięso z kości i pokroić je na kawałki. Cebule zeszklić na słoninie. Do wywaru z mięsa dodać kapustę, cebulę, sól, pieprz, czosnek. Gotować 10-15 minut. Następnie dolać sok z kapusty. Na koniec dodać grzyby i ziemniaki. Gotować 20 minut. Kwaśnicę podawać z chlebem.

Bear